Dobry zgryz – warunkiem zdrowia

Prawidłowy zgryz oznacza właściwy stan narządu żucia. Jego najważniejszym zadaniem jest przygotowanie pokarmu do trawienia, poprzez jego rozdrobnienie, a prawidłowy zgryz wpływa również na sposób artykulacji głosek.

Wady zgryzu najczęściej powstają w okresie dzieciństwa. Aby dokonać korekty uzębienia i przywrócić prawidłowy zgryz, należy skorzystać z pomocy ortodontycznej. Dzieciom do 14. roku życia nie wyrównuje się zębów. Działania polegają na pobudzaniu wzrostu szczęki. Starszym dzieciom, po 14. roku życia, gdy występują wszystkie stałe zęby, można wyrównać i prostować zęby, przy użyciu odpowiednich aparatów ortodontycznych. U dorosłych osób korekta zgryzu trwa dłużej, ze względu na większe uwapnienie kości, przez co trudniej dokonać zmian w jej kształcie.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Na aparat ortodontyczny składają się metalowe pierścienie, które przyklejane są do zębów trzonowych. Na każdym zębie mocowana jest tzw. zamek lub kosteczka, przez którą przewleczony zostaje drucik. Jego zadanie polega na dociśnięciu zębów, przesunięciu ich w odpowiednie miejsce lub dokonanie obrotu. Zamki wykonuje się z metalu, porcelany, akrylu lub kryształu. Najdroższe są zamki mało widoczne, wykonane z kryształu lub porcelany. Modne są kosteczki ozdabiane kolorowymi gumkami.

Wśród aparatów, zakładanych w gabinetach ortodontycznych, wyróżnia się aparaty stałe i ruchome.

Aparat ruchomy można wyjmować po 12 godzinach noszenia. Przeznaczony jest dla dzieci, które posiadają mleczne zęby.

Aparaty stałe najczęściej służą do wyprostowania zębów. Mogą zostać założone od strony zewnętrznej lub wewnętrznej. Takie urządzenia mogą być zakładane i zdejmowane jedynie przez lekarzy ortodontów. Zanim zostanie założony na zęby, pacjent musi wykonać zdjęcie rentgenowskie, zdjęcie zębów i twarzy. Następnie zostaje pobrany odcisk zębów, w celu wykonania modelu szczęki. Aparat może być założony na zęby wyleczone i pozbawione kamienia.

Aparat przyklejany jest do zębów przez godzinę. Początkowo pacjent może odczuwać dyskomfort, nawet ból w czasie gryzienia. Klej mocujący zawiera fluor, dzięki czemu nie powstają pod nim uszkodzenia zębów. Ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej i leczenie wszelkich ubytków. Aparat stały utrudnia używanie szczoteczki do mycia zębów. Dla prawidłowego czyszczenia należy zakupić odpowiednie nici i szczotki w gabinecie ortodonty. Szczególnie istotne jest usuwanie resztek pożywienia.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Leczenie ortodontyczne nie jest tanie. Wizyty w gabinecie wynoszą około 250 zł za pierwszą, do 400 zł za wizyty kontrolne.

Ruchomy aparat to wydatek od 500 do 1000 zł. Aparat stały, zależnie od materiału, z którego został wykonany i sposobu mocowania, kosztuje od 2 tysięcy zł do 7 tysięcy zł.

W gabinetach ortodontycznych można skorzystać z ofert pomocy finansowej, w postaci opłat ratalnych.


Podziel się artykułem

Ostatnie artykuły

Zostaw odpowiedź

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Dental Kit. Wszystkie prawa zastrzeżone.