Laser sprzymierzeńcem pacjenta i jego zębów

W stomatologii pojawiają się coraz nowsze metody leczenia zębów i jamy ustnej. Jedną z nowocześniejszych metod jest laserowe leczenie zębów. Na czym polega ta metoda i u kogo można ją stosować.

Laserowe leczenie zębów wykorzystuje do leczenia światło skupione dzięki laserowi w cienki promień. Laserowe leczenie zębów jest metodą całkowicie bezbolesną. Niestety, nie można jej stosować we wszystkich przypadkach. Laserowe leczenie zębów jest doskonałą metodą przy niewielkich ubytkach, a także jeśli ubytki znajdują się przy szyjkach tuż przy dziąśle. Ta metoda sprawdza sie też przy leczeniu próchnicy w bruzdach.

Lasera nie stosuje się natomiast do głębokich ubytków i tych, które są między zębami. Wtedy musi być zastosowana tradycyjna metoda, która wykorzystuje wiertło. Jednak pamiętać należy, że obecnie powszechnie stosuje się w zabiegach stomatologicznych znieczulenie, więc obawa, że będzie bolało nie powinno odstraszać od wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Co sprawia, że wiele osób chciałoby mieć przeprowadzone laserowe leczenie zębów? Przede wszystkim jest to świadomość, że zabieg jest bezbolesny. To powoduje, że pacjent nie boi się leczenia stomatologicznego. Laserowe leczenie zębów jest niezwykle precyzyjne, pozwala na dokładne wyczyszczenie ubytku w zębie i nie narusza zdrowych tkanek. Stomatolodzy stosujący laserowe leczenie zębów twierdzą, że ząb leczony przy pomocy lasera o wiele szybciej się goi, niż przy zabiegach prowadzonych w tradycyjny sposób. Dla wielu powodem do ogromnego stresu jest dźwięk wiertła. Niektórzy właśnie dlatego boją się borowania. Jest to oczywiście nieracjonalne, ale jednak zdarza się. Natomiast laserowe leczenie zębów jest ciche, w związku z tym nie powoduje u pacjenta zupełnie niepotrzebnego stresu. Zabieg trwa także dużo krócej niż zwykłe borowanie. To wszystko powoduje, że chętnych jest sporo. Jednak to stomatolog decyduje, jaką formę leczenia zastosuje u danego pacjenta.

Czy laserowe leczenie zębów ma jakieś wady? Oczywiście tak. Lasera nie można stosować do dużych ubytków. Ta metoda nie znajduje zastosowania, gdy trzeba ponownie leczyć ząb. Może być on bowiem stosowany, gdy ubytek jest nowy i jeszcze nie był wypełniany. Mimo, że laserowe leczenie zębów jest raczej bezbolesne, warto jednak podać znieczulenie, aby zabezpieczyć ewentualny przypadek bólu. Kolejną wadą tej nowoczesnej metody jest jej cena. Nie można ukrywać, że jest to metoda dość droga.

Laserowe leczenie zębów warto stosować szczególnie u dzieci, głównie ze względu na bezbolesność tej nowoczesnej metody. Brak świstu wiertła nie niepokoi dzieci, więc zdecydowanie spokojniej podchodzą do leczenia zębów. Jednak trzeba pamiętać o ograniczeniach tej metody i często kontrolować stan zębów dziecka, aby ewentualne naprawy zaczynać, gdy można zastosować laser, czyli gdy dziurka w zębie jest jeszcze mała. A gdy dziecko dodatkowo dostanie kolorową plombę do mleczaka, będzie jeszcze chętniej chodzić do dentysty, a jego zęby będą zadbane, bo będzie nauczone, że zdrowe zęby są ważne.


Podziel się artykułem

Podobne artykuły

© 2021 Dental Kit. Wszystkie prawa zastrzeżone.