Jak mieć piękne zęby?

Piękne zęby są marzeniem każdego Polaka. Ważne jest, aby nie tylko o nie dbać we własnym zakresie, ale również w obszarze odpowiedniej profilaktyki prozdrowotnej. Przede wszystkim istotne jest szczotkowanie zębów kilka razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku. Jeśli nie mamy możliwości szczotkowania, np. ze względu na obecność w pracy, warto mieć przy sobie odpowiednią gumę do życia, która pomoże przy wymiataniu resztek pokarmu z obrębu jamy ustnej. Ważny jest również odpowiedni wybór szczoteczki – w przypadku osób o delikatnych dziąsłach warto wybierać szczoteczki miękkie, ci nie cierpiący na problemy przyzębia mogą wybierać pomiędzy szczoteczkami średnimi oraz twardymi.

Kolejnym ważnym zadaniem jest szczotkowanie w odpowiedni sposób – jeśli nie mamy pewności, czy nasza technika jest dobra, warto zapytać naszego stomatologa. Regularne wizyty u stomatologa są obowiązkowe – pomagają wcześnie wykryć konkretne zmiany w obrębie szkliwa, jak również umożliwiają korygowanie wad zgryzu. Ortodoncja wspomoże leczenie wszelkich nieprawidłowości związanych z kształtem zgryzu.

 

Ortodoncja – jak może pomóc?

Ortodoncja jest działem stomatologii i zajmuje się wadami zgryzu. Najczęściej praca ortodonty polega przede wszystkim na zmniejszaniu wad zgryzu oraz korekcji ustawienie kolejnych zębów w łuku. pracą ortodonty jest dobranie takiej metody leczenia, aby pacjent mógł normalnie funkcjonować oraz aby jego zgryz skutecznie wrócił do normalnej postaci. Najczęstszymi problemami, z którymi spotykają się ortodonci jest przodozgryz i tyłozgryz. W przypadku przodozgryzu górna szczęka wysunięta jest silnie do przodu. W przypadku tyłozgryzu górna szczęka znajduje się za linią dolnej szczęki, przez co żuchwa ułożona jest w sposób nienaturalny. Ortodoncja pozwala na korektę tych nieprawidłowości przy pomocy odpowiednich narzędzi.

 

Aparaty nazębne

Aparaty kiedyś stanowiły powód do wstydu, zarówno w przypadku osób młodych, jak i starszych. Ich noszenie przynosiło jednak bardzo wymierne skutki – już po roku stosowania łuku aparatu ortodontycznego widoczne były wyraźne efekty. Współcześnie wyróżnić możemy aparaty noszone przez cały czas, jak i te, które stosowane wyłącznie w nocy.

Aparaty stałe zalecane są zarówno dorosłym, jak i młodzieży. Przeznaczone są do korygowania wad zębów stałych. Składają się z zamków i pierścieni, a całość mocowana jest do szkliwa zęba specjalistycznym klejem. Konkretne elementy łączone są za pomocą “gumeczek”, czyli profesjonalnie zwanych ligatur, które wywierają stały i określony nacisk na aparat, pomagając prostować zęby. Ortodoncja pozwala na dobranie różnego rodzaju aparatu stałego: stworzonego z tytanu, metalu lub z porcelany. Leczenie tego typu może trwać od roku do 2-3 lat, w zależności d rodzaju uzębienia oraz od rodzaju wady zgryzu.

 

Pomoc ortodontyczna dla dzieci

Ortodoncja kładzie olbrzymi nacisk na leczenie zębów u dzieci. W przypadku zębów mlecznych lekarze zalecą jednak aparaty wyjmowane. Zbudowane są one z akrylowych płytek, klamerek oraz łuków, które tworzą elastyczną strukturę. Ortodoncja leczy w ten sposób zęby dzieci od 4 do 12 roku życia, w czasie wymiany zębów mlecznych na stałe.


Podziel się artykułem

Ostatnie artykuły

© 2021 Dental Kit. Wszystkie prawa zastrzeżone.