Na czym polega wyrywanie ósemek?

Nikt z nas nie lubi chodzić do dentysty. To jednak jest zrozumiałe, ponieważ ten doktor sprawia nam ból w czasie leczenia zębów. Czasami nie jest on aż tak bardzo odczuwalny. W niektórych przypadkach jednak pacjenci nie mogą wysiedzieć na swoim fotelu, ponieważ lekarz tak mocno wierci czy boruje. Samo leczenie to jednak i tak pikuś w porównaniu z wyrywaniem zębów. Niestety, każdy z nas musi mieć co najmniej kilka zębów wyrwanych w czasie swojego życia. Niektóre zabiegi są niejako obowiązkowe. Czasami jednak ktoś – na przykład w wyniku bójki – straci część zęba i reszta też musi zostać usunięta, aby to wszystko wyglądało jak najbardziej estetycznie. W przypadku ósemek sprawa wygląda nieco inaczej. Teoretycznie, zdecydowana większość lekarzy zaleca, aby jak najszybciej pozbyć się tych zębów. Nie jest to jednak konieczne. Jeśli ktoś nie chce, nie musi tego robić. W dzisiejszym artykule chcemy przedstawić powody, dla których wyrywanie zębów jest konieczne. W dalszej części naszego wpisu przekonacie się też, jak wygląda taki zabieg, ponieważ na Internecie nie zawsze można znaleźć sprawdzone informacje odnośnie tego tematu.
Trzeba zaznaczyć, że – tak jak już zostało wspomniane – większość ekspertów w dziedzinie stomatologii uważa, że każdy powinien wyrwać sobie wszystkie ósemki. Dlaczego? Sprawa jest bardzo prosta do wyjaśnienia. Otóż te zęby są zlokalizowane najdalej. Niestety, bardzo ciężko jest je myć. Czasami jest to praktycznie niemożliwe, żeby w 100% wyszorować ósemki. Wskutek tego, te zęby często zaczynają się psuć. Ma to niestety negatywny wpływ na stan całej naszej jamy ustnej. W końcu te ósemki mogą być odpowiedzialne za psucie się sąsiednich zębów. Poza tym, trzeba zaznaczyć, że wielu wysokiej klasy fachowców podkreśla, że obecność ósemek może także oznaczać … kłopoty z bólem głowy. Jak zatem widać, istotnie istnieją racjonalne przesłanki, dla których każdy z nas powinien jak najczęściej myć zęby w tamtych okolicach. Jest to jednak trudne, dlatego zabieg jest czasami naprawdę konieczny. Wszystko po to, aby inne zęby były zdrowe [źródło].
Każdy z nas ma cztery takie zęby. Zdecydowanie łatwiej przebiega zabieg wyrywania przednich ósemek. Wiąże się to z tym, że zęby te mają mniejsze korzenie i o wiele łatwiej jest je wyrwać. Jak wygląda cały zabieg? Opiszemy go na podstawie wyrywania dolnej ósemki. Jeśli poradzicie sobie z tym, to górne będą stanowiły dla Was znacznie mniejszy problem. Na początek musicie zarejestrować się w odpowiedniej przychodzi. Potem musicie wypełnić kilka dokumentów. Trzeba tam zaznaczyć, jaki jest Wasz obecny stan zdrowia czy macie jakieś problemy w trakcie podobnych zabiegów itp. Lekarz oceni czy nie ma żadnych przeciwskazań i powoli rozpocznie się właściwy zabieg. Na początek, otrzymacie znieczulenie. Niestety, musicie liczyć się z tym, że do Waszych ust powędruje dość dużej wielkości igła. Generalnie jednak to nie jest zbyt bolesne i poza początkowym ukłuciem można sobie z tym poradzić. W dalszej kolejności trzeba odczekać minimum kilkanaście minut. Wszystko po to, aby znieczulenie odpowiednio zadziałało. Odpowiedniej klasy lekarz nie może za szybko rozpocząć właściwego zabiegu, ponieważ wtedy pacjent będzie odczuwał naprawdę duży ból. W innym przypadku nie będzie tak źle. Sam zabieg na pewno nie należy do przyjemnych. Dentysta posiadający odpowiednie uprawnienia wyrywa ósemkę dość długo. Jest ona daleko zlokalizowana i silnie zakorzeniona. W związku z tym, nie jest to takie łatwe, jak się może wydawać na pierwszy rzut oka. Czasami cały zabieg może trwać nawet ponad jedną godzinę. W tym czasie chirurg stomatolog używa różnych narzędzi, aby jak najszybciej i jak najsprawniej wyrwać ząb. Nie brakuje krwi, dlatego pacjent ma na sobie odpowiedni fartuch.
Kiedy zabieg skończy się pacjent może czuć się słabo. Z czasem to jednak mija. Zaczyna się za to większy ból. W końcu znieczulenie ustępuje, a rana jest coraz bardziej żywa. Czasami pacjenci mają też zakładane szwy. Następnie pielęgniarka instruuje pacjenta, co powinien zrobić w kolejnych dniach (między innymi nie może wykonywać ćwiczeń fizycznych). Za kilka dni pacjent musi przyjść na kontrolę i wtedy są zdejmowane szwy.


Podziel się artykułem

Ostatnie artykuły

Zostaw odpowiedź

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Dental Kit. Wszystkie prawa zastrzeżone.