Nadwrażliwość zębów – przykra dolegliwość

Bóle w obrębie jamy ustnej to zwykle niepokojący objaw, kojarzący się z koniecznością rychłego odwiedzenia dentysty. Zwłaszcza bóle zębów nie są niczym pożądanym, zwiastując problemy, które mogą rozprzestrzenić się nawet na pozostałą część głowy i dostarczyć przykrych objawów. Jednak pewien specyficzny rodzaj bólu zębów nie zwiastuje konieczności natychmiastowej ingerencji specjalisty: wywołuje go nadwrażliwość zębów. Ból tym spowodowany jest intensywny, ale krótki – trwający dokładnie tyle, co kontakt zęba z danym czynnikiem drażniącym. Objawy bólowe mogą pojawić się podczas jedzenia: zwłaszcza potraw o wyrazistym, słodkim lub kwaśnym smaku, bądź mających skrajnie wysoką lub niską temperaturę. Dolegliwości bólowe mogą być odczuwalne także w trakcie dokonywania czynności higienicznych.

Co przez to pojęcie rozumieć?

Zdrowe zęby są powleczone naturalną, wytrzymałą warstwą ochronną, jaką jest szkliwo. To dzięki jego obecności liczne czynniki nie oddziałują bezpośrednio na zębinę i ukryte w niej nerwy. Choć szkliwo jest najtwardszą tkanką, jaka wchodzi w skład ludzkiego organizmu, może jednak ulec zniszczeniu – a pozbawione jego ochrony zęby reagują bólem na kontakt z substancjami, jakie dostaną się w obręb jamy ustnej. Zęby można więc opisać jako nadwrażliwe, gdy nic nie chroni ich przed interakcją z potencjalnie drażniącymi czynnikami. Bezpośrednimi winowajcami są maleńkich rozmiarów kanaliki obecne w masie zębiny, łączące się z nerwami – które przewodzą impulsy bólowe.

Efekt złych nawyków

Nadwrażliwość zębów to dolegliwość, na którą każdy zapracowuje sobie samodzielnie, choć niekiedy powodują nim dobre intencje. Uszkodzenie szkliwa może być bowiem skutkiem niewłaściwego czyszczenia zębów – używania szczoteczki o zbyt twardym włosiu, jak również niedelikatnego operowania nią. Zbyt częste mycie zębów i silne ich szorowanie, choć wynikające z dobrych pobudek, mogą się nieoczekiwanie zemścić. Podobny efekt mają: obgryzanie paznokci czy zgrzytanie zębami – dolegliwość, która dotyka wielu ludzi podczas snu. Na szkliwo niekorzystnie oddziałują również różnego rodzaju kwasy, jest więc ono bardziej podatne na pękanie, gdy spożywa się duże ilości kwaśnych lub gazowanych napojów lub bardzo często je się cytrusy. Podobnie szkodliwe działanie mają posiadające kwaśny odczyn treści żołądkowe: często powtarzające się wymioty także nie wpłyną dobrze na stan szkliwa. Pod uwagę powinny wziąć to osoby nadużywające alkoholu i oraz chorzy na bulimię. Niekiedy jednak uszkodzenia szkliwa to konsekwencje konkretnych problemów ortodontycznych, wad zgryzu, przez które zęby nie są ustawione we właściwy sposób, przez co nie mogą prawidłowo funkcjonować.

Środki zaradcze

Rozpoznawszy u siebie nadwrażliwość zębów, warto zadbać o to, by nie pogarszać rozmiarów odczuwanego problemu, to znaczy warto wyeliminować wszelkie wspomniane czynniki ryzyka: czyścić zęby delikatnie i miękką szczoteczką, nie nadużywać zwłaszcza kwaśnych pokarmów. Szczególnie należy wystrzegać się mycia zębów bezpośrednio po zjedzeniu cytrusów – szkliwo jest wtedy podwójnie narażone na zniszczenie. Dobrze jest też pozostawać pod stałą opieką dentysty, by na bieżąco kontrolować stan uzębienia. Znaczącą pomocą w łagodzeniu odczuwanych symptomów bólowych jest także stosowanie specjalnych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji nadwrażliwych zębów: zwłaszcza past wyposażonych w substancje zamykające kanaliki w zębinie oraz zmniejszające wrażliwość nerwów. Podobne właściwości mają płyny przeznaczone do płukania ust – dodatkowo pomogą one dokładnie oczyścić jamę ustną.


Podziel się artykułem

Ostatnie artykuły

Zostaw odpowiedź

You must be Logged in to post comment.

© 2021 Dental Kit. Wszystkie prawa zastrzeżone.