Praca asystentki stomatologicznej

work-comp-dentist1.jpgWielu młodych ludzi pragnie zostać dentystami. Droga do tego zawodu nie jest jednak wcale łatwa. Już w szkole średniej należy się szczególnie przykładać do nauki biologii, chemii i fizyki, aby dobrze zdać maturę z tych przedmiotów i dzięki temu dostać się na Akademię Medyczną, na wydział stomatologii. Podczas studiów również należy się wykazać wielką systematycznością i pilnością, a także inteligencją, aby je ukończyć i móc zacząć pracować w gabinecie dentystycznym. Jeżeli jednak nie uda się dostać na stomatologię, można spróbować swoich sił w studium medycznym i tam ukończyć roczny bądź dwuletni kurs uprawniający do wykonywania zawodu asystentki stomatologicznej. Zazwyczaj taką drogę zawodową obierają kobiety, dlatego też mówi się o asystentkach stomatologicznych. Mężczyźni rzadko uczą się tego zawodu i go wykonują. Być może po ukończeniu tego kursu uda się dostać na stomatologię i ją ukończyć. Można też podjąć pracę w wyuczonym zawodzie i dopiero po kilku latach znowu spróbować dostać się na studia. Można również zadowolić się wykonywaniem pracy asystentki stomatologicznej. W prawdzie zarabia ona znacznie mniej, niż sam dentysta, jednak i tak jest to nie najgorsza suma. Praca asystentki stomatologicznej jest dosyć zbliżona do pracy dentysty.

Wśród obowiązków asystentki stomatologicznej znajduje się podawanie dentyście narzędzi, a także ich staranne czyszczenie i sterylizacja po zakończeniu każdego zabiegu. Ponadto asystentka stomatologiczna przyrządza różne mikstury, które są potrzebne do wykonywania zabiegów dentystycznych. Często wykonuje też w zastępstwie stomatologa prostsze zabiegi, na przykład pobiera wyciski potrzebne do wykonania sztucznych zębów. Asystentka stomatologiczna wykonuje też takie zabiegi, jak piaskowanie zębów. Dba ona o to, aby w gabinecie nie zabrakło żadnych narzędzi, materiałów i innych niezbędnych przedmiotów. Asystentka stomatologiczna zamawia więc ona na bieżąco w hurtowniach medycznych wszystkie niezbędne dentyście przedmioty. Do jej obowiązków należy również zapisywanie pacjentów na wizyty, pobieranie od nich opłat, a także telefoniczne przypominanie im o umówionych terminach. Czasami asystentka sprząta też gabinet po zakończonej pracy, kiedy indziej zaś ogranicza się do sterylizacji narzędzi i czyszczenia sprzętu dentystycznego, zaś zamiatanie, mycie podłóg i tym podobne prace przypadają sprzątaczce.

Aby zostać asystentką dentystyczną, trzeba mieć zdolności do nauki przedmiotów przyrodniczych, jak biologia, chemia i fizyka. Ponadto przydadzą się takie cechy, jak systematyczność i dobra pamięć, gdyż spora część wiedzy zdobywanej zarówno na studiach stomatologicznych, jak i w studium medycznym, jest wiedzą pamięciową. Asystentka stomatologiczna powinna też posiadać takie cechy charakteru, jak uprzejmość, cierpliwość, delikatność. Są to niezbędne przymioty w pracy z ludźmi i z tak ich delikatną częścią ciała, jaką jest jama ustna. Jak zatem widać, aby wykonywać czy to pracę dentysty, czy jego asystentki, należy mieć autentyczne powołanie do tej profesji.


Podziel się artykułem

Ostatnie artykuły

© 2022 Dental Kit. Wszystkie prawa zastrzeżone.