Cała prawda o wybielaniu zębów
Białe zęby są marzeniem wielu osób. Dzięki pięknemu uzębieniu zyskujemy pewność siebie, a promienny uśmiech bywa przepustką do sukcesów osobistych i zawodowych. Dzisiejsza stomatologia pozwala na uzyskanie białych i równych zębów, które świadczą o zdrowym trybie życia ich posiadaczy, a dodatkowo podkreślają atrakcyjność.
Wybielanie w gabinecie dentystycznym polega na zastosowaniu specjalistycznej substancji wybielającej, którą lekarz nanosi na zęby. Ważna jest ochrona dziąseł, pokrywanych w tym celu żelem, odpornym na naświetlanie. Wybielanie zębów trwa około jednej godziny. Zęby naświetla się trzykrotnie, za każdym razem nakładając substancję wybielającą.
Innym sposobem na uzyskanie pięknego uśmiechu, jest zabieg przeprowadzony w zaciszu domowym. Stomatolog dopasowuje do zębów odpowiednie nakładki i przypisuje żel wybielający. Na efekty takiego zabiegu trzeba poczekać dwa tygodnie.
W określonych przypadkach, kiedy zęby są bardzo przebarwione, możliwe jest połączenie wybielania w gabinecie stomatologicznym z zabiegami, wykonywanymi w domu.
Jakie zagrożenia niesie wybielanie zębów?
Decydując się na zabieg wybielania, warto poznać zagrożenia, płynące z tego coraz popularniejszego zabiegu.
Najczęstszą dolegliwością jest nadwrażliwość zębów. Najczęściej jest odczuwalna w czasie spożywania gorących lub zimnych potraw i płynów. Współczesne metody wybielania są znacznie skuteczniejsze i delikatniejsze niż stosowane kilka lat wcześniej, stąd dolegliwości stają się mniej uciążliwe.
Niebezpieczeństwo, związane z wybielaniem zębów, związane jest z uszkodzeniem dziąseł. Substancje wybielające mogą spowodować ranki na dziąsłach i otarcia. Po zabiegu konieczne jest unikanie spożywania pikantnych potraw, mogących dodatkowo podrażnić dziąsła. Powinno się także unikać ciemnych napojów, np. kawy, herbaty i soków, które zabarwią świeżo wybielone zęby.
Uczucie dyskomfortu w czasie zabiegu, a czasami i po jego zakończeniu, związane jest z odczuwaniem uciskania zębów. Niektóre osoby skarżą się na ból w stawie skroniowo-żuchwowym.
Wybielone zęby pozostają jasne i lśniące przez rok. Po tym czasie zabieg można powtórzyć. Ważne jest, by nie zaniedbywać higieny jamy ustnej i zadbać o właściwą dietę, co wydłuży czas między kolejnymi zabiegami.
Warto zaznaczyć, że nie ulegną wybieleniu plomby i założone korony. Wszelkie zabiegi powinno się wykonywać już po dokonanym wybielaniu.
Jaki kolor zębów?
Kolor zębów jest właściwością indywidualną. Niektórzy mogą pochwalić się naturalną bielą, inni mają naturalny kolor zębów nieco ciemniejszy. Palenie nikotyny i picie dużych ilości herbaty i kawy są powodami ciemnienia płytki zębowej. Takie przebarwienia są trudne do usunięcia, bowiem przenikają do wewnętrznej warstwy szkliwa.
Wybielanie zębów nie zawsze może przynieść oczekiwane rezultaty. Sposobem na białe zęby bywają licówki, naklejane na powierzchnię zębów. Jest to propozycja głównie dla osób, które z natury mają ciemniejsze zęby. Licówki, czyli porcelanowe nakładki na zęby, dostępne są w różnych odcieniach bieli. Zainteresowane osoby mogą dobrać najwłaściwszy kolor dla swojego uzębienia.