Ból zęba
Kiedy dokucza nam silny ból zęba, rozwiązaniem jest wizyta u stomatologa. W porze nocnej można skorzystać z usług pogotowia dentystycznego. Jeśli jednak sprawa nie jest bardzo pilna, doraźnej pomocy udzielić można sobie samemu w warunkach domowych.
Podkreślić jednak należy, że trwałe wyeliminowanie bólu zapewnia jedynie usunięcie przyczyny, czyli stanu zapalnego lub próchnicy. Na chwilę pomóc sobie można jednak za pomocą środków przeciwbólowych oraz dodatkowych działań. W przypadku bólu spowodowanego reakcją na ciepło i zimno ulgę przynieść może płukanie jamy ustnej oraz dokładne szczotkowanie zębów. Szczególnie dokładne umycie zębów pomaga także w momencie wykruszenia plomby, gdy ból powoduje zalegające w ubytku jedzenie. Przy niewielkich ubytkach doraźnie pomóc mogą pasty przeznaczone dla nadwrażliwych zębów. Często w bólu pomagają też zimne okłady.
Pocieszające jest, że usunięcie bolącego zęba to ostateczność i zdarza się niezwykle rzadko. Dotyczy to zwykle zębów mocno zniszczonych, gdzie – prócz ubytku – pojawia się pęknięcie korzenia. Długie zwlekanie z wizytą w gabinecie dentystycznym może jednak doprowadzić do konieczności leczenia kanałowego.
Nawykiem Polaków jest zgłaszanie się do lekarza dopiero, gdy dolegliwości zaczną utrudniać codzienne funkcjonowanie. To błąd, ponieważ im szybsza interwencja, tym mniej skomplikowane leczenie. Fachowcy od lat biją na alarm i podkreślają ogromną rolę wizyt kontrolnych.
Próchnica, a nawet stany zapalne, nie zawsze objawiają się bólem. Nieleczone popsute zęby mogą natomiast prowadzić do groźnych powikłań: z utratą zębów i chorobami tkanek i narządów wewnętrznych włącznie. System odpornościowy niekiedy nadmiernie reaguje na bakterie i – prócz nich – niszczy także podobne struktury komórkowe, takie jak: stawy, nerki, a nawet serce. Nie należy zatem lekceważyć profilaktyki. Dentyści zalecają, aby – dla zdrowia jamy ustnej i całego organizmu – planować wizyty kontrolne przynajmniej raz na pół roku oraz każdorazowo po zaobserwowaniu niepokojących objawów.