Cywilizacyjna choroba zębów
Ponad połowa dzieci ma zaawansowaną próchnicę, co druga osoba nastoletnia nie może się także pochwalić pełnym uzębieniem:
– za główną przyczynę wystąpienia próchnicy uważa się spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy. Jak się okazuje, taka opinia jest jak najbardziej uzasadniona. Przyczyny jej powstania mogą się jednak okazać znacznie bardziej złożone.
-sama próchnica zębów jako proces chorobotwórczy związany jest z odwapnieniem i rozpadem tkanek twardych zębów. Powodów może być wiele, jednakże dentyści są zgodni – w głównej mierze odpowiedzialne są za to cztery grupy czynników.
– bardzo istotne w powstaniu choroby jaką jest próchnica zębów są bakterie. W ludzkiej jamie ustnej znajduje się aż 300 rożnych gatunków bakterii, a ich suma wynosi 50 miliardów. Należy jednak pamiętać o tym, że przeważająca większość tych stworzeń nie jest dla nas tak naprawdę szkodliwa. Próchnica zębów wywoływana jest jedynie przez te, które są wyjątkowo odporne na kwaśne środowiska, a jednocześnie produkują kwasy organiczne. Bakterie te sprawiają, że na zębach pojawia się miękki osad, wyjątkowo szczelnie przylegający do całej powierzchni zębów. To właśnie on sprawia, że zęby zaczynają nam niszczeć.
Kiedy próchnica zębów zaczyna się rozwijać?
W procesach chemicznych powstają różne kwasy organiczne. To one odpowiedzialne są za to, że w jamie ustnej dochodzi do znacznego obniżenia naturalnego PH. Wystarczy zaledwie 10 minut po zjedzeniu przekąski w której znajduje się sporo węglowodanów, by wartość PH znacznie zmalała. Szkliwo się demineralizuje, inaczej mówiąc – rozpuszcza się, wypłukiwane są z nich jony wapnia. Próchnica zębów sprawia, że szkliwo robi się zdecydowanie bardziej porowate i mniej przyjemne w dotyku. Wystarczy pierwszy objaw czyli biała i matowa plama, ciemniejąca pod wpływem różnych pochodzących z jedzenia barwników. Jest to etap, na którym borowanie jeszcze nie jest konieczne, ale jest wskazówką do tego, że dalsze postępowanie w podobny sposób może do niego doprowadzić. Należy jak najszybciej odwiedzić dentystę, by próchnica zębów nie rozwinęła się w sposób jeszcze bardziej zaawansowany.
Jeżeli nie pójdziemy do fachowca, to próchnica zębów sprawi, że powstaną w naszych zębach pierwsze dziury. Kiedy jest bardziej zaawansowana, bakterie przechodzą jeszcze dalej – przedzierają się przez szkliwo i dostają się do miazgi zęba, siejąc jeszcze większe zniszczenie i wywołując bardziej intensywny ból. W tym wypadku każdy z nas idzie już do dentysty.