Zabiegi

Implant prawie jak własny ząb

Co zrobić, jeśli nasze uzębienie stało się niekompletne? Nowoczesna stomatologia i protetyka proponuje szereg nowoczesnych rozwiązań, a wśród nich implanty zębów. Dlaczego warto zainteresować się tym rodzajem protezowania ubytków? Implanty zębów to nie tylko bardzo nowoczesne rozwiązanie, ale też jedno z najtrwalszych i, jeśli będziemy rozpatrywać cenę w stosunku do trwałości, wcale nie najdroższe. Przeszło czterdziestoletnie doświadczenia dentystów, którzy stosują implanty zębów pokazują, że trwałość implantów jest zbliżona do naturalnych zębów. Często jeden zabieg pozwala na spokój z zębami na wiele lat.

Warunkiem wszczepienia implantów jest jednak odpowiedni stan zdrowia. Większość osób może bez problemu stosować implanty zębów, jednak kilka schorzeń wyklucza ich zastosowanie. Należą do nich m.in. osteoporoza (implanty zębów nie mogą się dobrze zrosnąć z kością), nowotwory czy choroby związane z krzepliwością krwi. Natomiast nie ma przeciwwskazań do stosowania implantów przez cukrzyków czy osób z chorobami serca. Tutaj jednak warunkiem, aby zastosować implanty zębów, jest stałe monitorowanie stanu zdrowia przez lekarza oraz wyjątkowo staranne dbanie o higienę jamy ustnej po zabiegu.

Samo wszczepianie implantów nie jest bolesne. Implanty zębów chirurg stomatolog umieszcza w szczęce pacjenta w znieczuleniu miejscowym. Po ustąpieniu znieczulenia można odczuwać pewne dolegliwości bólowe, podobne do tych po wyrwaniu zęba. Z reguły nie są one duże i szybko ustępują w miarę gojenia się rany pooperacyjnej. Natomiast jeśli ból nie ustępuje, a wręcz się zwiększa należy szybko skonsultować się z lekarzem, ponieważ prawdopodobnie wystąpił stan zapalny.

Z reguły implanty zębów wszczepia się 2 – 3 miesiące po wyrwaniu zęba. Jednak obecnie istnieją technologie, które pozwalają na to, aby implanty zębów były wszczepiane tuż po usunięciu zębów. Taki zabieg nazywa się implantem natychmiastowym. To rozwiązanie pozwala na ograniczenie stosowania miejscowego znieczulenia, które jest podawane tylko raz. Jednak są też wady. Implanty zębowe natychmiastowe trudniej się zrastają z kością, w piśmiennictwie ocenia się, że szanse są nawet o połowę mniejsze. Rana trudniej się goi i jest większa szansa, że rozwinie się stan zapalny.

Dość rzadko zdarza się, że implanty zębów nie chcą się przyjąć. Nie należy od razu rezygnować z tego wygodnego rozwiązania. Z reguły w przypadku nie przyjęcia się implantu jest on usuwany. Potem odczekuje się około 2 – 3 miesięcy, aż rana po implancie się wygoi, a następnie stomatolog wszczepia nowe implanty zębów.

O implanty zębów trzeba jednak bardzo dbać, aby nie doszło do rozwoju stanów zapalnych. Zapewnienie właściwej higieny jest podstawą, żeby implanty zębów służyły długie lata.

Ile kosztują implanty zębów? Są dość drogie, ale warto w nie zainwestować, bo są doskonałym rozwiązaniem. W Europie ich koszt to około 1000 – 1500 euro. Do tego dochodzi około 600 – 900 euro za koronę. W Polsce implanty zębów są nieco tańsze. Ich całkowity koszt (łącznie z koroną) wynosi około 1000 euro.