Leczenie kanałowe – co należy o nim wiedzieć?
Leczenie kanałowe to hasło, które budzi strach w wielu z nas. Pomimo, iż może nie mieliśmy z nim do czynienia znamy mrożące krew w żyłach opowieści bliskich znajomych o tego rodzaju procedurach. Warto jednak poznać ten sposób leczenia z bliska i przekonać się, iż profesjonalnie wykonany nie sprawia bólu i jest niezbędny do zachowania integralności zębów. Jak wygląda leczenie kanałowe? Kiedy jest stosowanie? Czy każdy może poddać się leczeniu kanałowemu?
Kiedy leczymy kanałowo?
Leczenie kanałowe to procedura, której zadaniem jest uratowanie korony zęba oraz pozostawienie struktury zęba w dziąśle pomimo obumierania wewnętrznych tkanek zęba. Sytuacja taka ma miejsce, kiedy ząb był wcześniej leczony z próchnicy, zmiany jednak zaszły na tyle głęboko, iż objęły miazgę i zębinę zęba. Leczenie kanałowe może zostać wskazane, kiedy procesy psucia mają miejsce we wnętrzu zęba, nie widać ich z zewnątrz. Leczenie kanałowe sugerowane jest zarówno w przypadku osób młodych, jak i starszych – celem jest uratowanie korony oraz zachowanie integralności łuku zębowego.
Procedura leczenia kanałowego
Jak wygląda procedura leczeni kanałowego? Pierwszym etapem jest znieczulenie pacjenta oraz określenie kolejnych kroków. Najczęściej leczenie rozpoczyna się od „zatrucia” zęba, czyli wprowadzeniu do jego wnętrza substancji niszczącej żywe tkanki. W ten sposób ząb obumiera od środka i możliwe jest przeprowadzanie dalszych procedur. Od momentu zatrucia zęba aż do wyczyszczenia jego wnętrza mija kilka dni – w tym czasie pacjent może odczuć delikatny dyskomfort. Po kilku dniach wraca on do gabinetu dentystycznego z martwym zębem, który gotowy jest do dalszej pracy. Po stwierdzeniu, iż tkanki zęba obumarły stomatolog zabiera się do czyszczenia kanałów zęba. W zależności o który ząb chodzi może być to 2-3 kanały. Z kanałów wyciągane są obumarłe włókna nerwowe. Dla komfortu psychicznego pacjenta całą procedura wykonywana jest pod znieczuleniem miejscowym. Kiedy kanały zostaną oczyszczone konieczne jest ich przemycie wodą – proces ten pozwala na usunięcie z kanałów resztek tkanki. Kolejnym krokiem jest wypełnienie kanałów specjalistycznym materiałem biozgodnym, który pozwoli na zamknięcie światła kanałów oraz zabezpieczenie wnętrza zęba przed wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Do najczęściej stosowanych produktów biozgodnych stosowana jest gutaperka. Po zabezpieczeniu kanałów przed lekarzem stoi zadaniem odbudowanie korony – najczęściej wykorzystuje się do tego materiały ceramiczne światło utwardzane. Dzięki temu ząb odzyskuje swój pierwotny kształt i jest odporny na ścieranie czy gryzienie.
Ząb po leczeniu kanałowym
Ząb po leczeniu kanałowym jest martwy – to znaczy, iż nie może dawać oznak bólu. Osoby po leczeniu kanałowym są jednak w stanie odczuwać zmienne temperatury płynów – nie jest to jednak sytuacja bolesna. Ząb leczony kanałowo pozbawiony jest dostępu do substancji odżywczych rozprowadzanych po całym organizmie. Warto więc pamiętać, i po 10-15 latach może on zacząć się kruszyć. W takich sytuacjach warto rozważyć jego całkowite wyrwanie i zastąpienie go koronką czy implantem.