Nieświeży oddech – problem nie tylko towarzyski
Nieprzyjemny zapach z ust potrafi skomplikować życie. Nie jest to problem tylko towarzyski, choć nie ulega wątpliwości, że potrafi zepsuć relacje międzyludzkie zarówno te prywatne, jak i zawodowe. Bywa, że lekceważy się temat, a potrafi on być sprawą prowadzącą do głębokich problemów, nie tylko fizycznych.
Problem jest częstszy niż się powszechnie się uważa. Dotyczy większości populacji: okresowo jest to nawet 80% społeczności. Nieświeży zapach z ust może im towarzyszyć tylko rano lub wyłącznie po posiłku, a jego występowanie nie jest zależne od płci.
Na szczęście – choć suma sumarum nie można traktować tego jak dobrą informację – przyczyna przeważnie tkwi w niewłaściwej higienie jamy ustnej. Jedynym pozytywem tego stanu rzeczy jest to, że można szybko nadrobić braki. Nieprzyjemny oddech jest bowiem powodowany przez gromadzący się zębach i w przestrzeniach między nimi kamień nazębny oraz niewymyte resztki jedzenia, które stanowią pożywkę dla bakterii i grzybów. Z czasem narastająca przypadłość powoduje choroby dziąseł i błony śluzowej śluzówki, w konsekwencji prowadzić zaś może do chorób zębów i ich utraty. Nie warto zatem lekceważyć sprawy.
Rozwiązaniem problemu jest więc właściwa higiena jamy ustnej, zębów i dziąseł, obejmująca także język. Na jego powierzchni również mnożą się bakterie beztlenowe, w przypadku których ubocznym produktem przemiany materii są związki siarki o nieprzyjemnym aromacie.
Co ważne: kłopoty z niewłaściwą higieną jamy ustnej mogą dotyczyć także osób, które stosują protezy. Akryl, z którego są robione, jako materiał porowaty jest doskonałą powierzchnią do rozwoju bakterii i drobnoustrojów.
Jeśli przyczyną nieświeżego oddechu nie są problemy stomatologiczne, mogą być nią kłopoty laryngologiczne. Brzydki zapach z ust dotyczy często osób zmagających się z przewlekłym nieżytem nosa lub zatok oraz nawracającymi anginami. Migdałki oraz ich otoczenie to okolica, gdzie zalegają czasami resztki jedzenia, rozkładając się zaś powtarzają konsekwencje problemu stomatologicznego. Problem narasta, gdy całości towarzyszy kłopot z pracą ślinianek.
Także problemy z przewodem pokarmowym mogą objawiać się w opisywany sposób. Choroba wrzodowa, zapalenie błony śluzowej żołądka, zespół złego wchłaniania, nieżyt przewodu pokarmowego, grzybica… to tylko niektóre z dolegliwości, których jednym z objawów jest nieprzyjemny zapach z ust. Te choroby – podobnie jak wszelkie problemy ze strony układu oddechowego – powinny być leczone w bezpośrednim porozumieniu ze specjalistą.
Istnieje oczywiście szereg pomniejszych problemów objawiających się charakterystycznym posmakiem i zapachem z ust. Należą do nich ewentualne zaburzenia hormonalne, diety i głodówki, stosowanie niektórych leków czy długotrwały stres zaburzający naturalny proces wydzielania śliny. Większości z tych problemów na szczęście da się zapobiec względnie szybko, pozostałe są eliminowane na drodze dłuższego leczenia. Niewątpliwie rękawicę jednak warto podjąć.