Stomatologia

Jak uzyskać przekrój obiektu?

Współcześnie medycyna dysponuje szerokim spektrum różnych rozwiązań, które pozwalają jej na bardziej efektywne i szybsze leczenie kolejnych schorzeń. Jednym z częściej stosowanych zabiegów diagnostycznych jest przeprowadzenie tak zwanej tomografii komputerowej. Wykorzystywane jest w niej działanie promieniowania rentgenowskiego, które umożliwia nam uzyskanie przekroju obiektu w naszym badaniu. Tak zwany tomograf, czyli urządzenie wykonujące zdjęcie, składa projekcję obiektu wykonaną w bardzo wielu różnych kierunkach. Tomografię komputerową wykorzystuje się jednak nie tylko w medycynie, ale także w innych dziedzinach, takich jak technika.

Kiedy powstał tomograf?

Pierwszy tomograf nazywany był EMI scannerem i powstał już w 1968 roku. Zbudował i wymyślił go sir Godfrey newbold Hounsfield. Po raz pierwszy w warunkach szpitalnych został on zastosowany w Atkinson Morley Hospital w Wimbledonie w Wielkiej Brytanii. Pierwszego pacjenta z kolei przebadano w 1972 roku.

Jak działa tomograf?

Zasady działania tomografu nie są szczególnie proste. Źródło promieniowania a także detektory poruszają się po okręgu wzdłuż osi pacjenta, który jest prześwietlany przy pomocy wiązki promieniowania, równoległej do płaszczyzny obrazowanej. Wszystkie dane z prześwietlenia zostają zapisane na twardym dysku w komputerze i możemy z nich później skorzystać. Komputer sam obrabia wszelkie informacje uzyskane podczas robienia zdjęcia, dzięki czemu powstaje jeden, w pełni czytelny obraz:

– w komputerze dokonuje się skomplikowana analiza. Równania matematyczne pozwalają na przeliczenie, jak wiele promieniowania zostało pochłonięte podczas napromieniowywania danego obiektu z konkretnej strony

– po skończeniu badania powstaje obraz, pokazujący nam przekrój danego narządu. Nie musimy niczego odsłaniać ani przekrawać, by zobaczyć jaki jest stan i kondycja ciała

– po zdjęciu przy pomocy urządzenia, jakim jest tomograf, można z łatwością obrobić je komputerowo po to, by przedstawić w przestrzeni poszczególne narządy. Są one dzielone na mniejsze części, czyli woksele, posiadające swoją liczbową wartość

Istnieją różne metody, w ramach których możemy wykorzystać tomograf. Jedną z nich jest metoda sumacyjna, która ze wszystkich jest nie tylko najstarsza, ale także najprostsza i pozwalające nam na pełne odtworzenia danego obrazu. Metoda iteracyjna pozwala nam na to, by znaleźć współczynnik pochłaniania w poszczególnych wokselach. Metoda analityczna to ta, z której korzysta się w każdym współczesnym tomografie. Istnieją dwie najpopularniejsze metody analityczne, w których korzysta się z narzędzia tomograf:

– dwuwymiarowa analiza Fourierowska

– metoda sumacyjna z filtrowaniem

Tomograf używany jest między innymi do tego, by uwidocznić struktury śródczaszkowe. Należy ją wykonać przede wszystkim, jeżeli mamy do czynienia z udarem mózgu – dzięki temu można z łatwością zdiagnozować, czy mamy do czynienia z udarem niedokrwiennym, czy tez krwotocznym. Wykrywa się także guzy śródczaszkowe bądź krwiaki pourazowe.