Profesje

Chirurg stomatologiczny może uratować wybity ząb

Co zrobić, gdy wybijemy ząb albo złamiemy szczękę? Gdy ósemka rośnie zupełnie nie tak, jak powinna? Wtedy ratunkiem jest chirurg stomatologiczny.

Z reguły chirurgia stomatologiczna kojarzy się wyłącznie z wyrywaniem zębów i ewentualnym usuwaniem resztek korzeni. Jednak chirurg stomatolog zajmuje się nie tylko usuwaniem zębów, ale leczy operacyjnie jamę ustna i jej okolice. To bardzo szczególna dziedzina chirurgii, łącząca w sobie dwie dziedziny: chirurgię i stomatologię.

Najczęściej chirurg stomatolog usuwa zęby. Z reguły są to skomplikowane zabiegi z różnych powodów, np. korzenie są bardzo rozczłonkowane, czy też ząb jest mocno zniszczony i kruszy się przy próbie normalnego wyrywania. Do standardowych zabiegów, które wykonuje chirurg stomatologiczny należy resekcja wierzchołków korzeni. Szczególnie często przeprowadza ekstrakcje ósemek. Te wyrastające w wieku około 20 lat zęby, bardzo często zatrzymują się podczas rośnięcia, powodując spore dolegliwości. Zdarza się, że rosną w dziwnych kierunkach, bo nie mieszczą się w łuku zębowym. Wtedy wkracza chirurg stomatolog, który najczęściej w znieczuleniu miejscowym usuwa przyczynę dolegliwości.  Zdarza się też, że ząb nie wychodzi na zewnątrz dziąseł. Chirurg stomatolog określa taki stan jako ząb zatrzymany i pomaga taki ząb odsłonić.

Oprócz operacji na samych zębach chirurg stomatolog zajmuje się też częścią twarzoczaszki, w której mieści się jama ustana i zatoka szczękowa. Dość częste są operacje korygujące połączenia jamy ustnej z zatoką szczękową czy leczenie przeróżnych ropni. Również z wieloma zmianami w jamie ustnej trzeba się zwrócić do chirurga stomatologa. Usuwa on m.in. włókniaki czy brodawczaki. Chirurg stomatolog wykonuje podcinanie wędzidełek warg i języka oraz składa połamane w różnych sytuacjach szczęki. Zadrutowana szczęka na pewno utrudnia codzienne życie, ale dzięki temu po kilku tygodniach pacjent wraca do normalnego funkcjonowania.

Rozwój chirurgii stomatologicznej jest bardzo szybki. Obecnie chirurg stomatolog potrafi uratować ząb, który jeszcze do niedawna był przeznaczony do usunięcia. Jednym z takich zabiegów ratujących ząb jest usuwanie torbieli. Ale to nie jedyna choroba, którą chirurg stomatologiczny skutecznie leczy, nie usuwając przy tym pacjentowi zębów. Chirurg stomatologiczny przygotowuje też pacjenta pod przyszłe zabiegi protetyczne.

Wśród różnych chorób jamy ustnej spotyka się także nowotwory. Chorym w wielu przypadkach może pomóc chirurg stomatologiczny, który oprócz usunięcia guza, zaplanuje też leczenie naświetlaniem czy chemioterapię. Bardzo często po leczeniu onkologicznym chirurg stomatologiczny razem z protetykiem odtwarzają część szczęki usuniętej podczas operacji ratującej życie. Są to bardzo skomplikowane i czasochłonne zabiegi, które jednak pozwalają pacjentom na normalne życie.  Zdarza się też, że chirurg stomatologiczny do otworzenia części twarzoczaszki używa też fragmentów kości pobranych od zmarłych pacjentów. Robi się tak w przypadkach, gdy ubytki pooperacyjne są duże.