Profesje

Dbaj o zęby swojego dziecka

Stomatologia dziecięca to bardzo ważna dziedzina medycyny. Stomatolog dziecięcy musi być nie tylko doskonałym lekarzem, ale też mieć sporą wiedzę o psychice dziecka, doskonałe podejście oraz najzwyczajniej je lubić.

Stomatolog dziecięcy zwraca szczególną uwagę na leczenie zachowawcze i zapobieganie próchnicy. Musi pamiętać, że dziecko, w zależności od wieku, ma różną budowę zębów i narządu żucia. Dlatego stomatolog dziecięcy musi mieć wiedzę o rozwoju uzębienia dziecka w różnych fazach. Konieczne jest też stałe uświadamianie rodziców, jak ważne jest dbanie o zdrowie jamy ustnej ich dziecka i jak najczęstsza kontrola stanu uzębienia. Wcześnie wykryta choroba lub wada jest zdecydowanie łatwiejsza do leczenia.

Dla prawidłowego utrzymania jamy ustnej i zdrowych zębów oraz ewentualnego leczenia ubytków czy korekcji protetycznej bardzo ważna jest pierwsza wizyta malucha w gabinecie stomatologicznym. Dziecko z reguły boi się nieznanych rzeczy, więc stomatolog dziecięcy powinien rozpocząć od pokazania mu gabinetu. To bardzo często wystarcza, by młody człowiek zasiadł na fotelu i pokazał zęby. Gdyby jednak nie dało to rezultatu, można poszukać innego lekarza, któremu dziecko zaufa. Stomatolog dziecięcy może też leczyć małego pacjenta w znieczuleniu lub po podaniu leków uspokajających, ale to metoda ostateczna. Rodzice przed wizytą u stomatologa powinni opowiedzieć dziecku, co go tam będzie czekać. To też może ułatwić kontakt i leczenie.

Kiedy po raz pierwszy dzieckiem powinien się zająć stomatolog dziecięcy? Już na etapie planowania dziecka lub kiedy mama jest w ciąży. Pierwsza wizyta dziecka powinna nastąpić, gdy pojawiają się pierwsze zęby mleczne, czyli mniej więcej koło 6 miesiąca życia. Stomatolog dziecięcy doradzi, co zrobić, aby zęby rosły zdrowo oraz jak dbać o higienę jamy ustnej małego pacjenta. Systematyczne wizyty sprawią, że maluch nie będzie się bał, a ewentualne początki próchnicy stomatolog dziecięcy będzie mógł wyleczyć w sposób zupełnie bezbolesny.

Oprócz porad i leczenia ubytków stomatolog dziecięcy powinien zwrócić uwagę na zgryz dziecka i ewentualnie skierować na konsultacje do ortodonty.  Bardzo ważna jest też profilaktyka próchnicy, czyli lakierowanie, lakowanie i lapisowanie. Są to zabiegi zupełnie bezbolesna, które skutecznie zapobiegają lub opóźniają wystąpienie tej groźnej choroby. Rodzice powinni wiedzieć, że budowa zębów mlecznych powoduje, że są one szczególnie wrażliwe i podatne na próchnicę. Niestety, w Polsce tą chorobą jest dotknięta większość dzieci w wieku szkolnym. To nie tylko problem niewiedzy, ale też tego, że stomatolog dziecięcy nie jest powszechnie dostępny. Rozwiązania systemowe sprawiają, że osoby mniej zamożne mają zdecydowanie utrudniony dostęp do takiego lekarza, bo nie stać ich na prywatną wizytę, a państwowa służba zdrowia nie refunduje wielu zabiegów i wizyt. Być może konieczne są zmiany systemowe, żeby stomatolog dziecięcy był dostępny i obowiązkowy dla każdego malucha bez względu na status majątkowy. To jednak jest w tej chwili jedynie zwykły postulat.