Dzięki scalingowi będziesz miał zdrowsze zęby i dziąsła
Dentyści rozróżniają dwa rodzaje scalingu. Najczęściej stosowany jest u pacjentów scaling naddziąsłowy. Podczas tego zabiegu kamień nazębny jest usuwany z powierzchni korony zęba. Jeśli konieczne jest usunięcie kamienia nazębnego, który osadził się pod powierzchnią dziąseł, to wtedy mamy do czynienia ze scalingiem poddziąsłowym.
Obecnie w gabinetach stomatologicznych najczęściej stosuje się scaling ultradźwiękowy. Jest szybki i skuteczny, a jednocześnie bezbolesny. Jak wygląda taki scaling? Specjalne urządzenie zwane skalerem przytyka się do miejsc występowania kamienia, a ultradźwięki rozbijają kamień. Jednocześnie woda pod ciśnieniem dodatkowo rozbija złogi, jednocześnie chłodząc miejsce działania ultradźwięków. Po zabiegu zęby zostają wypolerowane, co utrudni ponowne osadzanie kamienia nazębnego.
Rzadko obecnie stosuje się scaling ręczny i mechaniczny. Oba rodzaje są bardzo czasochłonne, wymagają wielkiej precyzji i doświadczenia dentysty. Poza tym niezbyt dokładnie oczyszczają zęby, a dodatkowo często powodują uszkodzenia dziąseł, szczególnie w okolicy przyzębia. Dlatego lepiej się zdecydować na scaling ultradźwiękowy. Jedyne przeciwwskazania do scalingu ultradźwiękowego to ciąża, rozrusznik serca i pourazowe odklejanie się siatkówki.
Czy scaling jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym? Z reguły tak jest. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy scaling może doprowadzić do pewnych nieprzyjemnych sytuacji. Całkowite zerwanie kamienia może doprowadzić do zniszczenia zębiny. To z kolei może stać się przyczyną nadwrażliwości zębów. Jeszcze gorzej dzieje się, gdy scaling, poprzez uszkodzenie zębiny daje w efekcie stan zapalny miazgi zęba. Dlatego zabiegi usuwania kamienia trzeba wykonywać ostrożnie i stosować narzędzia o małej i średniej mocy.
Natomiast niewielkie krwawienie z dziąseł, bezpośrednio po zabiegu scalingu jest normą i nie należy się nim przejmować. Ogólnie scaling jest zabiegiem bardzo potrzebnym. Jednak sam scaling nie sprawi, że nasze uzębienie będzie wzorowe. Potrzebna jest codzienne mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, nitkowanie i płukanie specjalnymi płynami, a przynajmniej naparami rumianku czy szałwii. No i obowiązkowe wizyty u stomatologa, co najmniej dwa razy w roku. Tylko tak dbając o zęby będziemy się cieszyć ich zdrowiem i pięknym wyglądem.