Zabiegi

Implanty zębowe czy proteza – co jest lepsze

Przyczyna utraty zębów bywa bardzo różna. Można je stracić z powodu próchnicy, schorzeń jamy ustnej czy urazów mechanicznych. Czy takie utracone zęby można zastąpić? Dentyści proponują cały szereg rozwiązań, wśród których jednym z najnowszych są implanty zębowe. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, które może nam zastąpić utracone zęby nawet do końca życia, pod warunkiem, że o implanty zębowe będziemy dbać i zachowywać perfekcyjną higienę jamy ustnej.

Kto powinien przede wszystkim zdecydować się na implanty zębowe? Osoby, które są aktywne zawodowo, a w swoim zawodzie wykorzystują głównie narząd mowy to kandydaci do implantów. Odpadną im problemy związane z protezą, którą, aby była stabilna, trzeba zwykle przyklejać specjalnym klejem. Bardzo często na implanty zębowe decydują się aktorzy i prezenterzy telewizyjni oraz wszyscy, którzy pojawiają się na scenie, a ich uśmiech jest znakiem rozpoznawczym.

Dlaczego warto sięgnąć po implanty zębowe? Bo są doskonałym rozwiązaniem uzupełnienia brakujących zębów. Korony zrobione zwykle z porcelany doskonale imitują prawdziwe zęby i przy zachowaniu podstawowych zasad, wystarczają na długo. Oprócz tego implanty zębowe sprawiają, że kości szczęki nie ulegają zanikowi. Dzięki implantom można normalnie, wyraźnie mówić oraz jeść i żuć bez obawy, że proteza się obluzuje.

Czym właściwie są implanty zębowe. Najprościej mówiąc, jest to specjalnie przygotowana śruba, która zastępuje korzeń zęba. Implant robi się z tytanu, choć trwają poszukiwania innych materiałów, które można wykorzystać do tego celu. Tytan to jeden z niewielu materiałów, który organizm człowieka doskonale toleruje i na dodatek zrasta się z kością. Dlatego implanty zębowe są z reguły najlepszym rozwiązaniem, choć nieco drogim.

Wszczepianie implantów odbywa się z reguły w znieczuleniu miejscowym. Podczas jednej wizyty można wszczepić implanty zębowe nawet dla całej szczęki. Jeden ząb wymaga jednego implantu, ale okazuje się, że dla kilku zębów może również wystarczyć jeden implant. Ile implantów należy wszczepiać, najlepiej ustalać ze specjalistą.

Wszczepienie implantu to dopiero jednak początek odzyskiwania uzębienia. Konieczne jest zrobienie koron zębowych. Ich zamontowanie kończy proces protezowania.

Nie zawsze wszczepianie implantów kończy się sukcesem. Zdarza się, że implanty zębowe nie chcą się zrastać z kością. Zwykle przyczyną jest ropienie rany, a to z kolei najczęściej jest efektem niezbyt dokładnej higieny jamy ustnej, która po wszczepieniu implantów powinna być bardzo rygorystyczna. Mycie i płukanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, nitkowanie i regularne wizyty u dentysty to konieczność. Niezachowanie higieny jamy ustnej może doprowadzić do zapaleń dziąseł w pobliżu implantów.

Jednak wszczepianie implantów nie jest dla każdego i nie chodzi tu o środki finansowe. Implanty zębowe nie są dla osób, które chorują na osteoporozę, niektóre nowotwory oraz mają problemy z krzepnięciem krwi. Oni muszą skorzystać z innym możliwości zastąpienia własnych zębów protezami, koronkami czy mostkami, w zależności od wspólnej decyzji stomatologa i pacjenta.