Stomatologia

Na czym polega prostowanie zębów

pobrany plik (6)Wady zgryzu najczęściej powstają w okresie wczesnego dzieciństwa. Bardzo często wady zgryzu powstają u dzieci, które za długo karmione były butelką, u dzieci, które miały nawyk ssania palca. Wady te nazywane są wadami nabytymi. Często wady zgryzu powstają również u dzieci, którym nie wyleczono próchnicy zębów mlecznych w efekcie czego doszło do ich zbyt wczesnego wypadnięcia. U części osób wady zgryzu mają podłoże genetyczne lub są efektem chorób przyzębia. Wady zgryzu można skorygować i to niezależnie od wieku. Ich korekcją zajmuje się ortodonta.

W czasie pierwszej wizyty u ortodonty przeprowadzana jest ocena jamy ustnej. W przypadku konieczności noszenia aparatu korygującego wady zgryzu konieczne jest wykonanie RTG zębów, żuchwy i szczęki. Ortodonta musi ustalić także, jak zęby górne ustawione są w stosunku zębów dolnych. W tym celu pacjent zagryza arkusz wosku dentystycznego. Następnie wykonywane są przestrzenne wyciski dolnej i górnej szczęki. Pobieranie wycisku jest bezbolesne, ale nieprzyjemne.

Przed założeniem aparatu konieczne jest wyleczenie ewentualnych ubytków i usunięcie kamienia nazębnego. U niektórych pacjentów przed założeniem aparatu korygującego wady zgryzu konieczne jest także usunięcie jednego lub więcej zębów. Dzieje się tak w przypadku, kiedy zęby nie mieszczą się w łuku szczęki. Zabieg usunięcia zębów wykonuje się po wykonaniu wycisków. Dopiero wtedy zakładane są pomiędzy zębami trzonowymi separatory. Separatory pacjenci noszą od 1 do 2 tygodni. Po usunięciu separatorów ortodonta przeprowadza zabieg osuszania i polerowania zębów. Po tym zabiegu na tylne zęby nakładane są specjalne, pokryte cementem pierścienie i zamocowanie miniaturowych zamków. Zamki mocowane są do poszczególnych zębów od wewnątrz lub od zewnątrz. Możemy wybrać niewidoczne zamki z szafiru lub widoczne wykonane z ceramiki lub metalu. Założone zamki są utwardzane przy pomocy promieni ultrafioletowych. Po utwardzeniu ortodonta zakłada jeszcze specjalny metalowy łuk, który naciskając na zęby sprawia, że z czasem zajmują one właściwe miejsce. Montowanie aparatu korygującego wady zgryzu jest bezbolesne. Niewielkie dolegliwości bólowe pojawiają się kilka dni po jego założeniu oraz w dniach, w których ortodonta przeprowadza jego regulowanie.

Korygowanie wad zgryzu jest procesem długotrwałym i kosztownym. Średnio proces ten trwa 2 lata, czasem jednak dłużej. Koszt leczenia przekracza często 10 tysięcy złotych. Wizyty w czasie, których regulowany jest aparat najczęściej odbywają się raz w miesiącu. W czasie noszenia aparatu dbamy o higienę zarówno jamy ustnej, jak i samego aparatu. Do higieny jamy ustnej i aparatu korygującego wady zgryzu służą specjalne ortodontyczne szczoteczki i różnej grubości wyciorki. Konieczne jest korzystanie także ze specjalnej, utwardzanej nici dentystycznej. Mycie zębów i aparatu konieczne jest po każdym posiłku. W przypadku leczenia wad zgryzu u dzieci wykorzystywane są aparaty stałe lub zdejmowane, u osób dorosłych najczęściej tylko stałe.