Stomatologia

Stany zapalne jamy ustnej

Bez-nazwy-2Najczęstsze choroby jamy ustnej to dotykające tkanek miękkich afty lub zapalenie dziąseł. Objawem stanów zapalnych tkanek miękkich jamy ustnej są niewielkie krosty, które pojawiają się od wewnętrznej strony policzków, nalot na języku lub krwawienie i ból dziąseł.

W przypadku stanu zapalnego dziąseł najbardziej charakterystycznym objawem jest ich krwawienie. Krwawienie może pojawić się w trakcie szczotkowania zębów, może też wystąpić bez wyraźnej przyczyny, wtedy mówimy o tzw, krwawieniu samoistnym. Stanowi zapalnemu dziąseł może towarzyszyć ból nasilający się w trakcie mycia zębów lub w czasie jedzenia. Kolejnym objawem stanu zapalnego dziąseł jest ich zaczerwienienie i nieprzyjemny zapach z ust. Najczęściej stan zapalny dziąseł jest efektem błędów popełnianych w trakcie higieny jamy ustnej. Nieregularne i niestaranne mycie zębów to przyczyna rozwoju stanu zapalnego. Stan zapalny dziąseł może dotknąć także osoby, które mają wady zgryzu oraz osoby z nieleczoną próchnicą. Także przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, leków na nadciśnienie i cukrzycę może wywołać stan zapalny w obrębie dziąseł. W leczeniu stanów zapalnych dziąseł stosowane są leki przeciwzapalne działające miejscowo lub antybiotyki. W przypadku stanu zapalnego, którego przyczyną jest próchnica lub wady zgryzu konieczne jest nie tylko leczenie objawów zapalenia, ale także korekcja wad zgryzu i wyleczenie próchnicy. Inaczej zastosowane leczenie jedynie złagodzi objawy, ale nie usunie przyczyn ich powstania.

Afty to bolesne owrzodzenia, które mogą powstać na skutek leczenia stomatologicznego, być efektem źle dopasowanej protezy lub korony. Afty bardzo często powstają u osób z niską odpornością, u osób narażonych na długotrwały stres oraz u osób z niedoborami żelaza. Afty mogą pojawić w wielu miejscach jamy ustnej. Często pojawiają się na dziąsłach, na wewnętrznej stronie policzków, na języku, czasem nawet na wargach. Ich średnica wynosi kilka, czasem kilkanaście milimetrów. Afty nie tylko bolą, ale powodują także ślinotok oraz gorączkę. W leczeniu aft stosowane są steroidowe leki przeciwzapalne. Dodatkowo zaleca się stosowanie specjalnych zawiesin i maści, które przyspieszają gojenie powstałych w obrębie jamy ustnej ranek. Leczenie aft trwa do 10 dni. Najnowszą metodą ich leczenia jest laseroterapia. Należy także usunąć przyczynę ich powstawania: dopasować właściwie protezę lub koronę, wyeliminować stres, zażywać preparaty zawierające żelazo.

Profilaktyka stanów zapalnych jamy ustnej obejmuje przede wszystkim właściwą higienę. Każdy z nas powinien myć zęby 3 razy dziennie. Nie wystarczy ograniczyć się do umycia samych zębów. Konieczne jest wyczyszczenie przestrzeni między zębami przy użyciu nici dentystycznych oraz użycie płynu antybakteryjnego. Profilaktyka stanów zapalnych jamy ustnej obejmuje także usuwanie kamienia nazębnego. Zabieg ten powinien być wykonywany 2 razy w roku. Powstawaniu stanów zapalnych sprzyja jedzenie słodyczy, eliminując je z diety, można uniknąć problemów.