Najpopularniejsze choroby zębów
Wizyty w gabinecie stomatologicznym nie są przyjemnym doświadczeniem. Wiele osób ich unika najczęściej z powodu strachu, szczególnie dzieci. Niestety, regularne wizyty i odpowiednia profilaktyka są niezbędne do utrzymania zdrowia naszych zębów. Zaniedbane uzębienie wywołuje nieprzyjemny ból a wtedy wizyta u dentysty jest nieunikniona, dlatego jeśli chcemy uniknąć zabiegów dentystycznych, powinniśmy właściwie zadbać o jego zdrowie.
Najczęstszą chorobą zębów jest znana chyba wszystkim próchnica, która powoduje tzw. „dziury” w zębach, czyli ubytki. Leczenie polega na usunięciu zarażonej części zęba i wypełnieniu go plombą. Przy poważniejszych ubytkach stosuje się leczenie kanałowe. Czasami nieuniknione jest usuwanie chorego zęba. Próchnicę wywołują kwasy występujące w spożywanych codziennie pokarmach – owocach, sokach itd. Niekorzystny wpływ na nasze zęby mają też cukry. Kwasy i cukry sprzyjają rozwijaniu się bakterii, które stopniowo niszczą uzębienie. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, unikanie słodyczy oraz kwaśnych produktów. Oprócz tego koniecznie trzeba właściwie dbać o codzienną higienę, a zęby czyścić po każdym posiłku. Stosowanie odpowiedniej pasty, płynu oraz nici dentystycznej na pewno pomoże utrzymać nam jamę ustną w doskonałej kondycji.
Jedną z boleśniejszych dolegliwości zębów jest zgorzel. Powoduje on m.in. zmiany w kości żuchwy. Towarzyszy mu zwykle przeszywający ból, niestety zgorzel może pojawić się także w pozornie zdrowym zębie. Często towarzyszą mu ropnie i torbiele, które trzeba usunąć. Zlekceważony zgorzel może zaatakować inne organy. Wspomniane ropnie mogą się pojawić niezależnie od wystąpienia zgorzeli – najczęściej pojawiają się w kieszonce zębowej. Ropień bardzo szybko się rozwija. Czasami dodatkowo pojawia się nieprzyjemny kwaśny posmak w jamie ustnej, który sygnalizuje, że coś niepokojącego dzieje się z zębem lub z dziąsłem. Przy stanach ropnych niezbędna jest interwencja stomatologa lub nawet chirurga.
Z kolei nadwrażliwość, podobnie jak próchnica, jest znana wielu z nas. W takim przypadku zęby reagują na zimne lub ciepłe napoje i pokarmy. Wywołuje to ból i nieprzyjemne uczucie w okolicach zębów. Nadwrażliwość utrudnia spożywanie codziennych posiłków, można ją jednak leczyć. Czasami nadwrażliwość jest sygnałem, że któryś z naszych zębów ma ubytek. Przyczyną jest zwykle odsłonięta zębina i ogólna słaba kondycja zębów. Dyskomfort może pojawiać się także przy osłabieniu szkliwa zębów, a także poważniejszej erozji szkliwa polegającej na stopniowej jego utracie. Szkliwo bardzo trudno jest odbudować i zregenerować, dlatego tak ważna jest profilaktyka i odpowiednia higiena.
Zapalenie przyzębia jest także dość popularną dolegliwością, inaczej zwaną paradontozą. W wyniku pogłębiającej się paradontozy możliwe jest samoistne wypadanie zębów i wtedy konieczna jest ich nadbudowa w postaci np. koron. Wady zgryzu także mają wpływ na zdrowie naszych zębów. Nie tylko jest to wada estetyczna – krzywe zęby trudno utrzymać w czystości z uwagi na niewielkie szczeliny między zębami. Wada zgryzu wpływa także na naszą wymowę. Osoby mające niewłaściwy zgryz są podatniejsze na próchnicę oraz paradontozę. Można ją leczyć stosując np. aparaty dentystyczne, które korygują ustawienie zębów.
Jeśli będziemy pamiętać o odpowiedniej higienie i regularnych wizytach u dentysty, na pewno uda nam się zadbać o swoje uzębienie. Warto przede wszystkim postawić na profilaktykę, aby w przyszłości nie zmagać się z bolesnymi dolegliwościami.