Praca asystentki stomatologicznej
Wielu młodych ludzi pragnie zostać dentystami. Droga do tego zawodu nie jest jednak wcale łatwa. Już w szkole średniej należy się szczególnie przykładać do nauki biologii, chemii i fizyki, aby dobrze zdać maturę z tych przedmiotów i dzięki temu dostać się na Akademię Medyczną, na wydział stomatologii. Podczas studiów również należy się wykazać wielką systematycznością i pilnością, a także inteligencją, aby je ukończyć i móc zacząć pracować w gabinecie dentystycznym. Jeżeli jednak nie uda się dostać na stomatologię, można spróbować swoich sił w studium medycznym i tam ukończyć roczny bądź dwuletni kurs uprawniający do wykonywania zawodu asystentki stomatologicznej. Zazwyczaj taką drogę zawodową obierają kobiety, dlatego też mówi się o asystentkach stomatologicznych. Mężczyźni rzadko uczą się tego zawodu i go wykonują. Być może po ukończeniu tego kursu uda się dostać na stomatologię i ją ukończyć. Można też podjąć pracę w wyuczonym zawodzie i dopiero po kilku latach znowu spróbować dostać się na studia. Można również zadowolić się wykonywaniem pracy asystentki stomatologicznej. W prawdzie zarabia ona znacznie mniej, niż sam dentysta, jednak i tak jest to nie najgorsza suma. Praca asystentki stomatologicznej jest dosyć zbliżona do pracy dentysty.
Wśród obowiązków asystentki stomatologicznej znajduje się podawanie dentyście narzędzi, a także ich staranne czyszczenie i sterylizacja po zakończeniu każdego zabiegu. Ponadto asystentka stomatologiczna przyrządza różne mikstury, które są potrzebne do wykonywania zabiegów dentystycznych. Często wykonuje też w zastępstwie stomatologa prostsze zabiegi, na przykład pobiera wyciski potrzebne do wykonania sztucznych zębów. Asystentka stomatologiczna wykonuje też takie zabiegi, jak piaskowanie zębów. Dba ona o to, aby w gabinecie nie zabrakło żadnych narzędzi, materiałów i innych niezbędnych przedmiotów. Asystentka stomatologiczna zamawia więc ona na bieżąco w hurtowniach medycznych wszystkie niezbędne dentyście przedmioty. Do jej obowiązków należy również zapisywanie pacjentów na wizyty, pobieranie od nich opłat, a także telefoniczne przypominanie im o umówionych terminach. Czasami asystentka sprząta też gabinet po zakończonej pracy, kiedy indziej zaś ogranicza się do sterylizacji narzędzi i czyszczenia sprzętu dentystycznego, zaś zamiatanie, mycie podłóg i tym podobne prace przypadają sprzątaczce.
Aby zostać asystentką dentystyczną, trzeba mieć zdolności do nauki przedmiotów przyrodniczych, jak biologia, chemia i fizyka. Ponadto przydadzą się takie cechy, jak systematyczność i dobra pamięć, gdyż spora część wiedzy zdobywanej zarówno na studiach stomatologicznych, jak i w studium medycznym, jest wiedzą pamięciową. Asystentka stomatologiczna powinna też posiadać takie cechy charakteru, jak uprzejmość, cierpliwość, delikatność. Są to niezbędne przymioty w pracy z ludźmi i z tak ich delikatną częścią ciała, jaką jest jama ustna. Jak zatem widać, aby wykonywać czy to pracę dentysty, czy jego asystentki, należy mieć autentyczne powołanie do tej profesji.