Piękne zęby to kapitał
Lekarz dentysta leczy nie tylko zęby. Dba też o stan naszej jamy ustnej i okolic przyległych. Jeszcze do niedawna wizyta w gabinecie dentystycznym budziła grozę. Wiele osób bało się bolesnych zabiegów, np. wyrywania czy borowania. Dentysta wiercący wiertłem w zębie śnił się niejednemu po nocach. Niektórzy sięgali jeszcze głębiej w historię i widzieli cyrulika wyrywającego zęby obcęgami. Dziś wizyta u dentysty wygląda zupełnie inaczej. Wygodny fotel, nowoczesny sprzęt dentystyczny, wysokoobrotowe wiertła chłodzone wodą powodują, że zabieg nie jest może przyjemny, ale o wiele mniej uciążliwy. Dodatkowo dentysta najczęściej proponuje znieczulenie, które może występować w różnej formie, w zależności od zabiegu. W ostateczności lekarz może zastosować nawet narkozę.
Oprócz standardowego wiercenia w zębie zajętym przez próchnicę, dentysta może zaproponować też inne metody leczenia, np. nałożenie specjalnego żelu. Niestety, rozwiązanie to sprawdza się jedynie przy niewielkich ubytkach w zębie. Są też próby usuwania zmian próchniczych przy pomocy strumienia wody. Po oczyszczeniu zęba ze zmian próchniczych, dentysta zakłada tzw. plombę. Obecnie dostępne są bardzo nowoczesne wypełnienia, które nie tylko doskonale wytrzymują warunki panujące w jamie ustnej, ale też estetycznie wyglądają. Dzieciom z dziurami w mleczakach dentysta może zaproponować wypełnienie w ulubionym kolorze.
Zdecydowanie zmieniło się też leczenie kanałowe, które kiedyś budziło paniczny strach przed dentystą, głównie z powodu bolesności i długotrwałości tego zabiegu. Dziś dentysta stosuje zupełnie inne metody. Znieczulenie miejscowe pozwala usunąć nawet żywą miazgę z kanałów zęba podczas jednego zabiegu. Unika się wtedy bolesnego „zatruwania” zęba.
Niekiedy jednak konieczne jest usunięcie chorego zęba. Dentysta usuwa go w znieczuleniu miejscowym. Ze względu na estetykę, a także na właściwe przeżuwanie pokarmu, powinno się zastąpić usunięte zęby protezą. Dentysta razem z protetykiem dentystycznym pobiera od pacjenta odcisk szczęki, a następnie protetyk wykonuje protezę. Musi być ona bardzo starannie dopasowana, aby nie powodowała żadnych niedogodności w jamie ustnej i pozwalała na normalne jedzenie i żucie.
Od niedawna, oprócz tradycyjnych protez, dentysta może uzupełnić braki w uzębieniu stosując implanty. Ten nowoczesny chirurgiczny zabieg jest niestety dość drogi, ale za to efekt jest taki, jakbyśmy mieli wszystkie własne zęby.
Jednak bez względu na to, czy mamy własne zęby, używamy protezy czy też mamy wstawione implanty, należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Oprócz mycia dobrą pastą i szczoteczką, dentysta zaleci nitkowanie oraz płukanie specjalnymi płynami, a raz na pół roku skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Każdy dentysta przypomina, że podstawą zdrowych zębów są właściwie przeprowadzane zabiegi higieniczne.