Z wadą zgryzu koniecznie do ortodonty
Prawidłowy zgryz jest ważny nie tylko dla dobrego wyglądu. Szczęka jest jednym z elementów biorących udział w przyjmowaniu pokarmu. Prawidłowy zgryz pozwala na właściwe rozdrobnienie jedzenia w jamie ustnej. Nie zawsze jednak zgryz jest taki, jak powinien być. To ocenia lekarz stomatolog. Jeśli ma wątpliwości, wówczas zgryzem zajmuje się ortodonta. Wada zgryzu może być przyczyną wady wymowy, nieprawidłowego oddychania, ścierania zębów, nasilenia się próchniczy czy też paradontozy.
Wada zgryzu może mieć różne przyczyny. Można je podzielić na:
– ogólne, np. dziedziczne
– zewnątrzpochodne, np. ucisk guza czy nieprawidłowe ułożenie płodu
– miejscowe, np. próchnica czy uraz.
Po szczegółowym badaniu ortodonta decyduje o sposobie leczenia wadliwego zgryzu.
Kiedy należy sprawdzić, czy dziecko ma prawidłowy zgryz? Już w wieku 6 – 7 lat, gdy wyrzynają się pierwsze stałe zębny, warto odwiedzić ortodontę. Ortodonta stwierdzi, czy jest wada zgryzu i zaproponuje odpowiednią korekcję. Nie powinno się natomiast słuchać popularnych rad, że wizyta u ortodonty tak małego dziecka jest niepotrzebna, bo zęby i tak same się wyprostują. To tylko mit, ponieważ zgryz samoistnie się nie poprawi. Trzeba pamiętać, że leczenie ortodontyczne trwa długo, nawet 2 lata, a jego efektów nie widać od razu. Ortodonta zwykle uprzedza pacjenta, że jest to leczenie dla cierpliwych. Wady zgryzu można leczyć także u osób dorosłych.
Dzisiejszy ortodonta ma do dyspozycji coraz nowocześniejsze techniki. Przede wszystkim jest nowoczesna diagnostyka, która pozwala dokładnie określić wadę narządu żucia oraz ułatwia zaplanowanie leczenia. Leczenie zgryzu najczęściej polega na zastosowaniu specjalnych aparatów. Można je podzielić na:
– aparaty stałe – są na stałe umieszczone w jamie ustnej na czas leczenia
– aparaty ruchome – wyjmuje się je z jamy ustnej
– mikroimplanty
O tym, jaki aparat zostanie zastosowany, decyduje ortodonta. W dużej mierze zależy to od wady zgryzu oraz momentu rozpoczęcia leczenia.
Dzieci, które mają być leczone ortodontycznie, boją się często, że to będzie bolało. Warto, aby ortodonta wyjaśnił dziecku, że na początku może być nieprzyjemnie, bo ma się wrażenie napięcia na zębach. Z czasem napięcie się zmniejsza i pacjent zapomina, że nosi aparat korygujący.
Każdy, kto nosi aparat ortodontyczny, bez różnicy jaki, musi wyjątkowo dbać o higienę jamy ustnej. Ortodonta chętnie zarekomenduje najlepsze do tego celu produkty, bo np. są specjalne szczoteczki elektryczne przystosowane do mycia zębów z założonymi aparatami. Równie ważne jak mycie, jest płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami. Zabiegi czyszczące powinno się wykonać po każdym jedzeniu, więc jeśli przewidujemy posiłek poza domem, trzeba ze sobą zabrać szczoteczkę i pastę do zębów.