Protetyk to zawód dla artysty
Dobry protetyk to prawdziwy artysta. Żeby zostać protetykiem trzeba mieć nie tylko zręczne ręce, ale i zdolności plastyczne oraz wyobraźnię przestrzenną. Zawód technika dentystycznego, znanego powszechnie jako protetyk, można uzyskać kończąc szkołę policealną. W Polsce wiele szkół oferuje kształcenie w tym ciekawym i twórczym zawodzie. Nauka, która trwa 2,5 do 3 lat, kończy się egzaminem. W czasie nauki przyszli technicy dentystyczni poznają anatomię ze szczególnym uwzględnieniem głowy, podstawy technik odlewniczych, materiałoznawstwo stomatologiczne, ortodoncję. Bardzo ważnym elementem kształcenia są obowiązkowe praktyki, na których przyszły protetyk uczy się w praktyce wykorzystywać nabytą podczas zajęć wiedzę.
Dzisiejsza protetyka bardzo różni się od tej, która do niedawna królowała w gabinetach protetycznych i stomatologicznych. Wprawdzie podział na protezy (uzupełnienia protetyczne) pozostał taki sam – wyróżnia się uzupełnienia stałe (nie można ich wyjąć z ust), ruchome (można je wyjmować) i kombinowane (część mocująca z reguły jest stała, pozostałą część protezy można wyjmować), ale ich budowa oraz materiały są bardzo różnorodne. Protetyk stara się nie tylko o to, aby odtworzone zęby były podobne do pozostałych naturalnych, ale też żeby ich kolor był prawie identyczny.
Uzupełnienia ruchome to przede wszystkim protezy. Wśród nich wyróżnia się m.in. protezy szkieletowe, które protetyk proponuje osobom, które mają jeszcze własne zęby. Połączenie protezy z zębami powoduje, że wygląd jest estetyczny, a proteza się nie przesuwa i jest stabilna. Dla osób, które utraciły już wszystkie zęby, protetyk ma protezy akrylowe. Mogą to być też protezy overdentne, ale wtedy niezbędne są resztki zębów, czyli ich korzenie lub wszczepione przez stomatologa implanty. Oprócz protez akrylowych protetyk stosuje też protezy nylonowe. Polecane są szczególnie dla osób z problemami alergicznymi, ponieważ specjalne elastyczne tworzywo jest antyalergiczne. Poza tym te protezy nie mają metalowych klamer, są lżejsze i odporne na łamanie.
Wśród uzupełnień protetycznych stałych wyróżnia się korony i mosty. Korona jest osadzana na specjalnie przygotowanym zębie. Trzeba go oczywiście najpierw wyleczyć, a potem oszlifować. Natomiast dzięki mostowi stomatologicznemu protetyk może wypełnić brak jednego lub kilku zębów. Dobrze zrobiony most jest dobrą i tańszą alternatywą dla implantów. Do wykonania mostów i koron protetyk najczęściej wykorzystuje porcelanę.
Oprócz uzupełnień protetyk może jeszcze przygotować licówki, czyli cienkie porcelanowe listki, które są przyklejane z przodu zęba. Licówki są bardzo rozpowszechnione wśród artystów, dla których piękny uśmiech jest jednym z elementów pracy.