Stomatologia

Leczenie kanałowe zęba

EndodonticsCzasem zdarza się, że ząb zostaje zniszczony. Próchnica nie ma litości. I to pomimo naszego dbanie. Regularne mycie zębów jest, naturalnie, bardzo wskazane. Bez tego nasze zęby szybko się zepsują. Ale nawet pomimo tego, nie jesteśmy w stanie całkowicie uchronić ich przez próchnicą.

Co jednak robić, kiedy ząb zostanie zniszczony? Ząb pęka, wewnątrz pojawia się stan zapalny, martwa tkanka. Rozwiązaniem jest usunięcie zęba. Ale zęby stałe mamy już na całe życie. Ich się nie wymienia. Rozwiązaniem jest leczenie kanałowe zęba. Trwa ono zdecydowanie dłużej niż usunięcie, jest męczące zarówno dla dentysty, jak również dla pacjenta. Ale pozwala uratować ząb. Taki ząb posłuży nam jeszcze przez lata.

Jaki jest jednak przebieg takiego leczenia kanałowego. Zaczyna się naturalnie od znieczulenia. Pierwszy etap to otwarcie komory zęba. Dentysta musi niejako „otworzyć” ząb, po czym następuje usunięcie martwej albo żywej miazgi. Następnie ma miejsce opracowanie kanału lub kanałów. Dokonuje się tego za pomocą odpowiednich narzędzi. Jednocześnie odbywa się płukanie kanałów. Miazga zostaje natomiast całkowicie usunięta. Tak samo jak wszelkie toksyny i bakterie. Takie oczyszczenie kanałów z wszelkich możliwych toksyn i bakterii umożliwia jego późniejsze wypełnienie. Jednym ze środków używanych do przepłukiwania kanału jest podchloryn sodu.

Kolejnym krokiem jest osuszenie kanałów. A po osuszeniu kanałów można pomyśleć o wypełnieniu ich materiałami biozgodnymi. Robi się to po to, aby zamknąć światło kanału na jego całej długości, aż do otworu fizjologicznego. Ma to na celu uniemożliwienie bakteriom z jamy zęba przenikania do tkanek okołowierzchołkowych. W celu wypełnienie kanałów stosuje się różne materiały oraz techniki. A same materiały używane do wypełnienia możemy podzielić na stosowane czasowa oraz stosowane na stałe. Materiały na stałe to te, którymi ostatecznie wypełnimy nasz ząb. Zwykle materiałem, który jest do tego przeznaczony jest gutaperka. Stosuje się ją od około 100 lat. Na przestrzeni tych 100 lat próbowano różnych materiałów, ale gutaperka jest wciąż najlepsza.

A po wykonaniu powyższych zabiegów pozostaje już tylko wypełnienie zęba. Przeważnie wypełnia się go materiałami kosmetycznymi. A do nich zaliczamy: materiały kompozytowe, kompomerowe, oraz materiały ormocerowe.

Leczenie kanałowe pozwala uratować ząb. A jego koszt jest uzależniony między innymi od liczby kanałów. Poza tym ważna jest lokalizacja kliniki, metody i techniki stosowane do uratowania zęba, renoma kliniki itp.

Leczenie kanałowe zajmuje trochę czasu. Chodzi tutaj zarówno o wizyty u dentysty, jak również sam czas trwania poszczególnych zabiegów. Nie jest to coś, co można skończyć w parę minut. A samo leczenie może być męczące. Lekarz dentysta, który leczy naszego zęba musi wykonać szereg czynności, aby go otworzyć, usunąć toksyny i z powrotem wypełnić. Znieczulenie może się utrzymywać przez parę godzin. Niewątpliwą jego zaletą jest to, że ząb zostaje uratowany. I będzie nam służył przez lata. Mimo wszystko warto się poświęcić.