Pantomograficzne zdjęcie zębów
Czasami, nawet pomimo szczerych chęci, i regularnego mycia zębów ulegają one uszkodzeniu. Niestety. Takie zęby czasem trzeba usunąć. Czasem można je uratować za pomocą leczenia kanałowego lub innych zabiegów. Ale niekiedy dentysta potrzebuje dokładniejszego wglądu. I w tym celu trzeba naszym zębom zrobić rentgen panoramiczny. Jest to prześwietlenie szczęki, które pozwala dokładniej przyjrzeć się zmianom w uzębieniu.
Pantomograficzne zdjęcie zębów, zwane również rentgenem panoramicznym albo „panoramą” pozwala na prześwietlenie szczęki i zrobienie zdjęcia, na którym widoczne jest całe uzębienie. Oprócz całego uzębienia na zdjęciu tym będziemy mieli obraz stawów skroniowo-żuchwowych i zatok szczękowych. Ponadto zobaczymy obecność i stopień zaawansowania próchnicy, postępów w leczeniu kanałowym, efektów wypełnienia oraz ewentualne zmiany zapalne, które pojawiają się w obrębie naszej jamy ustnej.
A kiedy należy wykonać zdjęcie pantomograficzne zębów. Takie zdjęcie należy wykonać koniecznie przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, a także przed chirurgicznym usunięciem zatrzymanych zębów. Zęby zatrzymane to zęby niewyrośnięte. Takie zdjęcia mają również zastosowanie w implantologii. Pomagają one w ocenie liczby kości i miejsc, w które należy wprowadzić implant. Zdjęcie takie jest pomocne w wykryciu i ocenie chorób przyzębienia – jak na przykład paradontoza. Ponadto przydatne jest w trakcie leczenie protetycznego. Pomaga ono zaplanować pracę i przygotować odpowiednie uzupełnienie protetyczne.
Zdjęcie pantomograficzne zębów ma również zastosowanie w niektórych zabiegach chirurgicznych wykonywanych poza jamą ustną. Pełni ono pomocną rolę, kiedy dojdzie do operowania zaćmy. Takie zdjęcie pozwala wtedy wykluczyć obecność ogniska zapalnego.
Wykonanie zdjęcia pantomograficznego zębów jest bezbolesne. Właściwie nie jest ono odczuwalne dla pacjenta. Nie powoduje odruchów wymiotnych, nie boli. Przed jego wykonaniem należy zdjąć wszelkie metalowe przedmioty, które znajdują się na głowie. Dotyczy to wszelkiego rodzaju łańcuszków, kolczyków, wyjmowanych protez zębowych itp. Na otrzymanie zdjęcia należy czekać około 10-12 minut.
Kobiety w ciąży powinny posiadać pisemne skierowanie od lekarza, a następnie poinformować technika wykonującego zdjęcie pantomograficzne o swoim stanie zdrowia. Drogie panie miejcie to na uwadze. Może to być pewna niedogodność, ale jest wskazana i pozwala uniknąć różnych ewentualnych powikłań.
Wykonanie takiego zdjęcia jest potrzebne przed niektórymi, poważniejszymi zabiegami. Ma ono na celu ustalenie przebiegu próchnicy, znalezienie ognisk zapalnych, a także zaplanowaniu leczenia, ocenie postępów itp. Bez zdjęcia pantomograficznego wykonywanie niektórych zabiegów byłoby bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. I narażałoby pacjenta na poważne dolegliwości. Wykonanie zdjęcia nie jest bolesne. Pacjent tego nie odczuwa. A jest ono pomocne. Nie jest to na pewno coś, czym należy się stresować. Panie w ciąży powinny uzyskać skierowanie na piśmie i poinformować osobę wykonującą zdjęcie o stanie zdrowia. Poza tym wszystko będzie przebiegać gładko.